2014/07/20

0021 Układ zamknięty czyli jak w Polsce daje się szansę przedsiębiorcą

Hej:) dziś chciałam się z wami podzielić wrażeniami po obejrzeniu filmu "Układ zamknięty". Jest to nasz polski film na podstawie prawdziwej historii. Wpadł mi w ręce przypadkiem i choć nie przepadam za polskim produkcjami, ale lubię filmy trzymające w napięciu postanowiłam go zobaczyć.


Opis ze strony empik.com


Thriller Ryszarda Bugajskiego, twórcy legendarnego „Przesłuchania” i scenarzystów głośnego dramatu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” z popisową rolą Janusza Gajosa.

Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Porażająca opowieść o trójce właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy - wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) - zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Inspiracją dla scenarzystów „Układu zamkniętego”, była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali symboliczne zadośćuczynienia.

Aktualny temat i świetny scenariusz, sprawiły, że twórcom udało się zgromadzić na planie doborowe nazwiska. Janusz Gajos, jako skorumpowany prokurator, po raz kolejny udowodnił, że jest mistrzem kreowania wyrazistych, czarnych charakterów. U jego boku wystąpili, między innymi, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski i Urszula Grabowska. Za wizualną stronę filmu odpowiada Piotr Sobociński jr., autor zdjęć do „Róży” i „Drogówki”. Piosenkę promującą film wykonuje zespół Kult.


Obsada to między innymi:

Janusz Gajos
Magda Kumorek
Kazimierz Kaczor
Beata Ścibakówna
Przemysław Sadowski
Jarosław Kopaczewski
Urszula Grabowska
Maria Mamona
Wojciech Żołądkowicz
Robert Olech
Monika KwiatkowskaMoja opinia


Film jest genialny!!! Ogląda się go z zapartym tchem i czeka na kolejne sceny. Historia tak prawdziwa, tak współczesna jakich wiele wśród nas. Można od razu doszukać się, iż oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Trójka przyjaciół postanawia założyć firmę. Ta zaczyna dobrze prosperować i przynosić nie małe zyski. Wszyscy się cieszą, jednak urzędnicy mają inny plan. Próbują nie dopuścić do sukcesu tych młodych ludzi. Podstawiają ludzi, dowody, prowokują sytuacje byle mieć podstawę do zatrzymania i oskarżenia. 

Przykład: przychodzi do firmy dziwny człowiek z teczką pieniędzy. Podaje się za przedstawiciela bogatej spółki, która chce zainwestować w Navar i oferuje ową teczkę. Jednak prezes nie przyjmuje jej czując jakiś podstęp. Urzędnicy wykorzystują sytuację i oskarżają prezesa o działanie na niekorzyść firmy:) czy trzeba większego absurdu?

W filmie jest wiele brutalnych scen. Jedną z nich jest scena gwałtu w więzieniu oraz scena ataku antyterrorystów w mieszkaniach właścicieli firmy w tak brutalny sposób, że żona jednego z nich na oczach męża traci dziecko. Ktoś kto jest bardzo wyczulony na takie brutalne sceny nie powinien tego oglądać. Jednak film doskonale pokazuje układy i układziki na wysokich szczeblach władzy, korupcję i machloje. Jak na polskie warunki film uważam za sukces!


Historia oparta na...Prawdziwa historia tych panów czyli Lecha Jeziornego, Pawła Reya i Grzegorza Nici, głównych akcjonariuszy Krakmeatu i Polmozbytu zaczyna się w 2003 roku. Wymienieni przedsiębiorcy i grupa ich pracowników zostali zatrzymani pod zarzutem działalności w zorganizowanej grupie przestępczej. Spędzili w areszcie ok. 9 miesięcy. Interes zbankrutował.

Zarzuty dotyczyły m.in. rzekomych nieprawidłowości w rozliczeniach między spółkami Krakmeat i Polmozbyt. Straty skarbu państwa szacowano pierwotnie na ponad 60 mln zł. Z czasem zarzuty okazywały się coraz bardziej wątpliwe. "Straty" skarbu państwa malały, a stanowisko prokuratury się zmieniało. Nie podtrzymano punktów dotyczących istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, a postępowanie dotyczące zakładów Krakmeat umorzono w grudniu 2009 r., po 6 latach śledztwa. Decyzję o zakończeniu postępowania "wymógł" wówczas Sąd Okręgowy w Krakowie, który przyznał przedsiębiorcom po 10 tys. zł odszkodowania i zobowiązał prokuraturę do zakończenia sprawy.


Czekam na wasze opinie:)


36 komentarzy :

 1. Oglądałam ten film i jak na polski film bardzo mnie zaskoczył, oczywiście pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie oglądałam tego filmu i chyba czas to nadrobić skoro jest dobry :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę obejrzeć ten film. Dzięki, że o nim napisałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie oglądałam jeszcze tego filmu, ale będę musiała nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam Układ zamknięty w kinie i zrobił na mnie ogromne wrażenie, kilka dni nie mogłam się pozbierać. Sama planuję założyć własną firmę i marzy mi się żeby odnieść sukces, ale takie historie pokazują, że jak się nadepnie komuś ważnemu na odcisk, to pozamiatane... i szkoda, że ten film to nie jest fikcja, że takich historii jest wiecej... ehh rozpisałam się, ale to właśnie są emocje, które powoduje ten film. Fajnie że o nim piszesz!!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem ten film wywołuje ogromne emocje tym bardziej, źe dotyczy prawdziwych wydarzeń. Życzę Ci powodzenia jednak wiem, że własna działalność to w Polsce ciężki chleb niestety:-(

   Usuń
 6. A ja w ogóle nie słyszałam o tym filmie, rzadko cokolwiek oglądam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie oglądałam, ale słyszałam dobre opinie :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam! Genialny film! :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Również oglądałam... i brak mi było słów po jego zakończeniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest straszne, że cała ta historia to prawda masakra

   Usuń
 10. Chętnie obejrzę ten film.

  OdpowiedzUsuń
 11. nic tylko dzis muszę go obejrzec ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. takie historie pisane przez życie bardzo mnie ciekawią

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też, dlatego ten film mną tak wstrząsnął

   Usuń
 13. Nie oglądałam, ale dużo słyszałam o tym filmie, temat bardzo na czasie i świetna obsada:)

  OdpowiedzUsuń
 14. zgadzam się obsada jest świetna

  OdpowiedzUsuń
 15. Sama również nie lubię polskich produkcji, nie ciągnie mnie jakoś do nich. Co do filmu to po Twojej recenzji przemyślę jego obejrzenie. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością warto zainwestować w niego czas

   Usuń
 16. Muszę go obejrzeć ;) Nie lubię jakoś polskich filmów, ale ten zapowiada się intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę koniecznie obejrzeć :). Dawno nie oglądałam dobrego polskiego filmu.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam go gdzieś na dysku, ale jeszcze nie oglądałam. Z polskich filmów polecam też "Uwikłanie".

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz to dla mnie motywacja do dalszego pisania.
Cieszę się, że jesteście ze mną.
Nie bawię się we wspólną obserwację, obserwuję tylko blogi, które mi się podobają.
Dla mnie nie liczy się ilość a jakość:)
aha i nie spamujcie, zawsze staram się czytać wszystkich, którzy mnie odwiedzają.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka